Czy alkohol wpływa na wzrok?

W sieci pojawia się mnóstwo informacji na temat pozytywnego wpływu picia czerwonego wina na wzrok. Składnik resweratol zawarty w skórce winogron rzeczywiście działa przeciwzapalnie oraz antygrzybicznie na gałki oczne. Obecny w czerwonym winie ogranicza przyrost naczyń krwionośnych, hamuje rozwój zwyrodnień siatkówki gałek ocznych czy chroni przed procesem starzenia.
Jednak czy warto ufać powyższym informacjom i spożywać alkohol codziennie do kolacji lub przy każdej nadarzającej się okazji? Takich przecież może być mnóstwo.
Niestety nie do końca, poza niewieloma pozytywnymi czynnikami znaczniej bardziej szkodzi organizmowi niż przynosi korzyści. Alkohol bardzo szybko bowiem staje się uzależnieniem i z jednej lampki staje się od łącznym elementem w codziennym życiu. W nadmiernych ilościach powoduje nieodwracalne problemy natury neurologicznej a te natomiast są bardzo silnie związane z oczami i zdolnością widzenia.

Każdy specjalista z leczyc.pl stwierdzi, że alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, który mocno powiązany jest z narządem wzroku. Powoduje bowiem rozmycie lub ograniczenie pola widzenia, niewyraźne lub podwójne obrazy. Pod wpływem alkoholu, źrenice reagują znacznie wolniej, nie jest zachowana płynność przy zmianie wielkości, zatem reakcja na światło może powodować chwilowe oślepienie. Tak jak jedna lampka wina ogranicza przyrost naczyń krwionośnych, tak duża ilość spożywanego alkoholu mocno je rozszerza.
W efekcie oczy stają się przekrwione i czerwone naczynka zaczynają pękać. Nie jest to naturalne środowisko dla oczu, stają się przesuszone i podatne na dostanie się wolno rodników. Te bowiem, zmieniają funkcjonowanie tkanek a co za tym idzie uszkadzają komórki

Jako, że spożywanie nazbyt często dużej ilości alkoholu powiela powyższe problemy, zmiany po pewnym czasie mogą być nieodwracalne. Należy pamiętać, że zwyrodnienie siatkówki oka, uszkodzenie komórek w gałkach ocznych oraz uszkodzenie nerwów wzrokowych z czasem może doprowadzić do ograniczenia lub nawet utraty wzroku.

4 przemyślenia nt. „Czy alkohol wpływa na wzrok?


  1. Mam zbadane minusy w obu oczach po 2,5 dioptrii. Dodatkowo astygmatyzm komplikuje sprawę. Noszę okulary. Mam prawo jazdy ale wydane na dwa lata. Po tym okresie muszę ponownie zgłosić się do lekarza z uprawnieniami do badan kierowców i otrzymać ponowne zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów. Mogłem go oszukać i zgłosić się w szkłach kontaktowych. Jednak uczciwy jestem dla bezpieczeństwa swojego, swojej rodziny i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wybieram bezpieczeństwo i regularne badania wzroku. Niestety kosztuje mnie to, poświęcam czas i dodatkowe opłaty.


    1. Bardzo odpowiedzialna i społeczna postawa. Gratuluję. Wszyscy powinniśmy dbać o bezpieczeństwo na drodze podobnie dio Ciebie. Jezeli zgłosisz sie do mojego zakładu optycznego to obiecuję Ci 20% zniżki na okulary. Takie postawy jak Twoja należy promować.


  2. Dziwią mnie ludzie, którzy zaprzeczają faktom. Wielu nie zauważa szkodliwości alkoholu lub ją minimalizuje, wypiera. Na pewno alkoholicy gloryfikują alkohol. Przecież to oczywiste, że alkohol wpływa na naszą kondycję psycho-fizyczną a także na wzrok. Przecież powoduje polineuropatie czyli uszkadza nerw wzrokowy. Nawet po pojedynczym upiciu nie widzimy ostro. A chroniczne picie może trwale uszkodzić wzrok.
    Przypomniał mi się stary dowcip związany z alkoholem chyba metylowym. Pijmy szybciej bo się ściemnia.


    1. Dowcip tragiczny, tzn uszkodzenia wzroku przez alkohol metylowy takie są. Oczywiście, że masz rację. Alkoholicy nie zrozumieją istoty działania szkodliwego alkoholu bez terapii. Jednak warto zadbać o edukację ludzi bez uzależnień. O oczy trzeba dbać, powstrzymywanie się od picia alkoholu to element higieny również wzroku. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *