Czy alkohol wpływa na wzrok?

W sieci pojawia się mnóstwo informacji na temat pozytywnego wpływu picia czerwonego wina na wzrok. Składnik resweratol zawarty w skórce winogron rzeczywiście działa przeciwzapalnie oraz antygrzybicznie na gałki oczne. Obecny w czerwonym winie ogranicza przyrost naczyń krwionośnych, hamuje rozwój zwyrodnień siatkówki gałek ocznych czy chroni przed procesem starzenia.
Jednak czy warto ufać powyższym informacjom i spożywać alkohol codziennie do kolacji lub przy każdej nadarzającej się okazji? Takich przecież może być mnóstwo.
Niestety nie do końca, poza niewieloma pozytywnymi czynnikami znaczniej bardziej szkodzi organizmowi niż przynosi korzyści. Alkohol bardzo szybko bowiem staje się uzależnieniem i z jednej lampki staje się od łącznym elementem w codziennym życiu. W nadmiernych ilościach powoduje nieodwracalne problemy natury neurologicznej a te natomiast są bardzo silnie związane z oczami i zdolnością widzenia.

Każdy specjalista z leczyc.pl stwierdzi, że alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, który mocno powiązany jest z narządem wzroku. Powoduje bowiem rozmycie lub ograniczenie pola widzenia, niewyraźne lub podwójne obrazy. Pod wpływem alkoholu, źrenice reagują znacznie wolniej, nie jest zachowana płynność przy zmianie wielkości, zatem reakcja na światło może powodować chwilowe oślepienie. Tak jak jedna lampka wina ogranicza przyrost naczyń krwionośnych, tak duża ilość spożywanego alkoholu mocno je rozszerza.
W efekcie oczy stają się przekrwione i czerwone naczynka zaczynają pękać. Nie jest to naturalne środowisko dla oczu, stają się przesuszone i podatne na dostanie się wolno rodników. Te bowiem, zmieniają funkcjonowanie tkanek a co za tym idzie uszkadzają komórki

Jako, że spożywanie nazbyt często dużej ilości alkoholu powiela powyższe problemy, zmiany po pewnym czasie mogą być nieodwracalne. Należy pamiętać, że zwyrodnienie siatkówki oka, uszkodzenie komórek w gałkach ocznych oraz uszkodzenie nerwów wzrokowych z czasem może doprowadzić do ograniczenia lub nawet utraty wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *