Dobór oprawek okularów w zależności od kształtu twarzy

Pojawienie się konieczności noszenia okularów to dla wielu z ludzi rzecz normalna około 40 roku życia. Dobór pierwszych oprawek jest zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem. Wybierając każde kolejne okulary jest nam już dużo łatwiej kupować konkretne oprawki, ponieważ często bazuje się wtedy na wcześniejszych doświadczeniach. W jaki sposób dobrać oprawki okularów, by dodawały urody a nie jej ujmowały?

Różne rodzaje twarzy

Eksperci zajmujący się dobieraniem oprawek okularów wyróżnili 4 podstawowe rodzaje kształtów twarzy. Jest to twarz kwadratowa, okrągła, owalna i trójkątna. Każdy z kształtów ma inne wytyczne w kwestii doboru oprawek.

Oprawki okularowe do twarzy owalnej

Do twarzy owalnej oprawki dobiera się zdecydowanie najłatwiej. Jest to twarz proporcjonalna we wszysykich wymiarach, więc pasują do niej zarówno oprawki o kształtach delikatnych, zaokrąglonych, jak i oprawki kwadratowe czy prostokątne. Oprawki okrągłe będą dobrze pasować do kształtu twarzy, natomiast oprawki w kształcie prostokąta będą nadawać nieco kontrastu. Oprawki powinny delikatnie wystawać poza obrys twarzy, więc ich szerokość powinna być minimalnie większa, niż szerokość twarzy.

Twarz okrągła – jakie oprawki wybrać?

Okrągła twarz charakteryzuje się zbliżonymi proporcjami między szerokością a długością. Do takiego kształtu pasują najbardziej okulary o wyraźnych, kanciastych kształtach. Nadają one kontrastu i uwydatniają policzki, wydłużając optycznie twarz. Okulary o wąskich oprawkach lub takie z duża ilością zdobników po bokach zupełnie nie pasują do okrągłej twarzy, gdyż dodatkowo ją poszerzają.

Twarz kwadratowa

Osoby z kwadratową twarzą mają szerokie czoła oraz mocno zarysowane, szerokie szczęki. Wysokość i szerokość twarzy najczęściej są identyczne. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będą oprawki zaokrąglone u dołu lub okulary bez oprawek. Jeśli jednak oprawki koniecznie mają być prostokątne, warto wybrać te z miękkimi, zaokrąglonymi narożnikami.

Okulary do twarzy trójkątnej

Trójkątna twarz charakteryzuje się szerokim czołem i zarysowanymi mocno kościami policzkowymi. Podbródek u osób z trójkątną twarzą jest bardzo wąski. Najlepiej pasują im okulary bez oprawek lub z bardzo delikatną obramówką. Dobrym rozwiązaniem są również oprawki okrągłe lub owalne. Za wszelką cenę należy jednak unikać ostrych oprawek, które jeszcze bardziej wyostrzą rysy twarzy.

Na rynku znajduje się tyle różnych wzorów oprawek do okularów, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Wybierając oprawki warto wziąć te wytyczne pod uwagę.

2 przemyślenia nt. „Dobór oprawek okularów w zależności od kształtu twarzy


  1. Dziękuję. Wiesz kobiety przywiązują ogromną uwagę do wyglądu. okulary nie muszą szpecić. Można je traktować jak biżuterię. Sama muszę nosić plusy i minusy niestety. Mam wiele par okularów na różne okazje. Wieczorowe, tzw prestiżowe, sportowe, do pracy do samochodu i słoneczne. Zamiast narzekać na wadę wzroku i okulary pokochałam je. Bez okularów czuję się naga. artykuł pomocny, jeszcze raz dziękuję.


    1. Anka za miłość do okularów dostajesz 20% zniżki w moim zakładzie. Zgłoś i powołaj się na wpis. Hasło miłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *